Menneske Mening Maskine AI

Når AI overtager opgaverne — hvad bliver meningen med dit arbejde?

Du tænker eller frygter måske, at AI (kunstig intelligens) kan overtage og løse flere af dine arbejdsopgaver. Bliver dit arbejde da let og komfortabelt? Eller mister du dit job?

Jeg får en mail, søger svar i AI, kopierer svaret ind i en svarmail og trykker på send. Jeg får et telefonopkald, og min personlige AI lytter med på samtalen. Når vedkommende, der ringede op, er færdig med sit spørgsmål, står svaret allerede på min skærm, og jeg læser svaret op.

Snart kan AI måske selv svare på de fleste af mine modtagne mails. Snart vil ingen måske spørge mere, da de selv kan finde svaret i deres personlige AI.

Nogle frygter for deres job. Nogle venter på, at alt bliver langt mere effektivt med AI. Der er mange forskellige bud på, hvordan AI vil komme til at præge vores dagligdag. Og det vil ske indenfor en nær fremtid. Hvis ikke allerede.

Når AI kan det meste af det, jeg blev trænet og uddannet til — hvad er så tilbage af mening for mig? Hvad bliver der af vores mening, vores sociale relationer med kollegaer, vores personlige resultater og vores mestring i jobbet?

Netop de forhold; mening, kolleger, resultater, mestring går igen i flere forskellige forskningsrapporter som de forhold, der generelt er vigtigst for vores arbejdsglæde og vores arbejdslyst.

For langt de fleste er mening i arbejdsopgaverne altafgørende. Hvis jeg ikke kan se meningen i det, jeg arbejder med, de resultater jeg opnår eller værdien af de kompetencer, jeg bidrager med, så mister jeg hurtigt arbejdsglæden. Jeg mister motivationen.

Det meningsfulde arbejde hænger sammen med min identitet, min rolle i forhold til kolleger og leder, min oplevelse af opnåede, personlige resultater, at der er behov for mine kompetencer, at jeg mestrer mit arbejde.

Det vil sige, at mening ikke kun kommer fra selve arbejdsopgaven.

Mening udspringer i lige så høj grad fra relationerne til andre kolleger og den fælles, faglige sparring, vi deler hver dag. Det er det fælles ansvar for opgaven og for hinanden.

AI kan ikke blive en kollega, der står sammen med mig, både fagligt og personligt.

Mening kommer også fra den personlige dømmekraft til kritisk at kunne vurdere kontekst, se nuancer, vurdere etik og moral, når reglerne slipper op. Mening er også det, vi kalder sund fornuft.

AI kan ikke automatisere mit blik for kontekst, etik og menneskelig sund fornuft.

Mening hænger sammen med det ansvar, der naturligt følger en beslutning, en rådgivning eller en fælles sparring.

AI kan ikke stå til ansvar. Det kan kun et menneske. Det dur ikke at sige: ”Jamen, det sagde min AI”.

AI kan generere svar, men kan ikke stå inde for dem. Det er her, mennesket, du og jeg, stadig er uundværlige.

Jeg har ikke alle svarene på, hvordan vi skal indføre og bruge AI på arbejdspladserne. Og derhjemme.

Men min pointe er: Vi er nødt til fortsat at tænke i meningsfuldt arbejde. Vi skal bevæge os fra at udføre til at tage ansvar og skabe relationer. Jeg tager ansvar for denne beslutning. Jeg skaber relationer til andre kolleger, så vi løfter et fælles ansvar i en åben menneskelig dialog.

Jeg vil lade mig inspirere af den tidligere amerikanske præsident Kennedy: Lad være med at spørge: “Vil AI erstatte mig?” Spørg i stedet: “Hvad er det, jeg tager ansvar for, som ingen maskine kan?”

AI fjerner ikke behovet for mennesker. AI giver anledning til at tænke over, hvad mennesker faktisk er her for. Hvad er den menneskelige faktor eller mening i dit arbejde?

Publiceret som klumme i Nordjyske: 15-09-2026 – i “netavisen”.

Del artikel på …

Vil du kontaktes?